Od kilku lat szydełkuję i od dłuższego czasu zastanawiałam się, jak to szydełkowanie ma się w moim regionie. U mnie w domu nie znajdzie się szydełkowej serwetki czy koronki po prababci.
Widok szydełkującej kobiety w mojej rodzinie kojarzy mi się tylko ze starszymi siostrami, które robiły prace na technikę lub po wielu latach siostra szydełkująca maskotkę.
Jak to właściwie jest z szydełkowaniem w Wielkopolsce?
Pierwsze prace szydełkowe na żywo widziałam w Muzeum Etnograficznym kilka lat temu, potem w Muzeum Bambrów Poznańskich w Poznaniu - serwety, zazdrostki, firanki, koronki przy chusteczkach. Szukając czegoś w internecie, nie mogłam trafić na jakiekolwiek informacje dotyczące Wielkopolski. Zazwyczaj wyszukiwarka podpowiada koronkę koniakowską.
Podczas rozmów ze znajomymi, czasami ktoś zapytał o moje hobby i wspomniał, że babcia czy ciocia coś tam szydełkowała i jest w domu jakaś praca.
Na liście Twórców Ludowych z Wielkopolski nie występuje żadna osoba wpisana z dziedziną twórczości jako szydełkowanie (źródło: http://etnowielkopolska.pl/mapa-dziedzictwa-kulturowego, dostęp: 11.01.2021). To wszystko nie dawało mi spokoju, koniaków ma tradycję, a my?
Gdy zaczęłam głębiej szukać pewnego razu przypomniała mi się wizyta w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu (ponad 10 lat temu), a w nim była wystawa strojów regionalnych. Gdzieś w zakamarkach pamięci pamiętałam prace szydełkowe. Tylko czy był to element stroju czy raczej serweta? Tego nie potrafię sobie przypomnieć. Znalazłam gdzieś drobną wzmiankę o szydełkowym elemencie stroju szamotulskiego. Potem trafiłam na publikację Atlas Polskich Strojów Ludowych. Strój szamotulski Adam Glapa, a w nim informacja: "Gorsik szyto z różnych materiałów, z płócienka, tańszego batystu, fabrycznej koronki a często też z koronek robionych ręcznie". Obok tekstu znajduje się rycina z szydełkowym gorsikiem. A gorsik to kołnierzyk, który według opisu składał się z tasiemki o szerokości 2 cm, która obejmowała szyję oraz z "korony" czyli marszczonej krezy o szerokości od 6 do 20 cm.
Wreszcie udało mi się odszukać informacje, które tak od dawna szukałam. Trafiłam na stronę Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, a tam na zdjęciach widoczne są piękne, szydełkowe gorsiki. Niestety nie miałam okazji zobaczyć żadnego gorsiku na żywo przez pandemię.
W Szamotułach organizowany jest "Konkurs na haft i koronkę" i przygotowałam jedną pracę na niego. Jest to moja próba odtworzenia gorsika ze zdjęcia, które znalazłam na stronie www.folklorszamotuly.pl.
Zapewne popełniłam wiele błędów szydełkując gorsik. Co pomyślały sobie osoby będące w jury konkursu? Pewnie jak można było zrobić tak niedopracowaną pracę :) A ja jestem z siebie tak bardzo dumna, bo mimo, że zawsze mieszkałam tak blisko Szamotuł, a ostatni raz w Muzeum w Szamotułach byłam będąc dzieckiem, nie zauważyłam, że to czego tak szukałam było tak blisko mnie. Jak ktoś mnie zapyta, jakie mam cele popandemiczne - pragnę odwiedzić Muzea Etnograficzne i zobaczyć na żywo zachowane gorsiki i spróbować je wyszydełkować.
✂ - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Pozdrawiam
Paulyntolyna
Bardzo pięknie opisane, najpierw myślałam że chodzi o gorset a to kołnierzyk, oj sztywne to musiało być, taka moda.Wydzedl pięknie.Nagroda była? Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńKołnierzyk jest niesamowity i dopracowany 🙂 Pamiętam że jako dziewczynka miałam ich sporo bo moja babcia robiła na drutach i szydełku 😊
OdpowiedzUsuń
OdpowiedzUsuńشركة تسليك مجارى بالقطيف
شركة كشف تسربات المياه بالقطيف
شركة مكافحة حشرات بالقطيف
شركة كشف تسربات المياه بالخبر
شركة تسليك مجارى بالخبر
شركة مكافحة حشرات بالخبر
شركة مكافحة حشرات بالدمام
شركة تنظيف مجالس وكنب بالدمام والخبر
شركة تسليك مجارى بالدمام
معلم دهانات ابواب خشب بالدمام
OdpowiedzUsuńالخدمات المنزلية بمدينة القطيف
شركة تنظيف منازل بالقطيف
شركة تنظيف سجاد بالقطيف
شركة تنظيف خزانات بالقطيف
شركة تنظيف فلل بالقطيف
شركة تنظيف شقق بالقطيف
شركة تنظيف مجالس بالقطيف
شركة مكافحة حشرات بالقطيف
شركة مكافحة الحمام بالقطيف
شركة مكافحة النمل الابيض بالقطيف
شركة تسليك مجارى بالقطيف
В чем опасность вакуумной помпы для полового члена? Вакуумную помпу можно назвать одной из самых безопасных и эффективных методик улучшения потенции.
OdpowiedzUsuńНо, несмотря на это, у нее есть свои противопоказания и побочные эффекты.
При несоблюдении правил использования прибора, могут возникнуть осложнения.
Показания и противопоказания к использованию вакуумной помпы
Для восстановления функций половой системы врачи рекомендуют использовать вакуумную помпу.
Прибор подходит мужчинам, которые страдают от эректильной дисфункции.
В результате возникают проблемы с эрекцией, снижается чувствительность полового органа.
Для достижения эффекта достаточно нескольких применений в неделю.
Но и она не способна полностью решить проблему.
Как правильно пользоваться вакуумной помпой?
Чтобы избежать осложнений, нужно следовать инструкции.
Также для получения максимального эффекта рекомендуется совмещать использование помпы с другими методами лечения.
При использовании вакуумной помпы важно строго соблюдать технику безопасности.
Вакуумная помпа для мужчин используется при гипертонии и сердечной недостаточности.
Ее можно применять, когда нужно усилить приток крови к пенису, но при этом не стоит забывать о противопоказаниях.
В чем же опасность использования подобных приспособлений?
Помпа – это такое устройство, которое создает пониженное давление на половой член.
Оно используется при импотенции, слабой эрекции или недостаточной твердости пениса.
Благодаря вакууму кровь начинает приливать к члену, что приводит к увеличению. В чем опасность вакуумной помпы для полового члена.
Gorsik czy też kryza jest przepiękny :) Powędrował do Muzeum Zamek Górków. Bardzo dziękuję za udziału w konkursie i mocno zachęcam do brania udziału w kolejnych edycjach. Konkurencja jest faktycznie ogromna, ale ja bardzo kibicuję wszystkim osobom, które podejmują się odtwarzania naszych regionalnych motywów, pozdrawiam ciepło! Milena Kolat- Rzepecka SZOK
OdpowiedzUsuńPrzepiękny jest!
OdpowiedzUsuń